Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Велика Британија денеска повторно има рекорден број смртни случаи од коронавирус, исто како и Португалија каде што бројот на заболени се зголеми за 40 проценти од претходниот ден.

Во Велика Британија денеска починаа уште 1.820 лица од новиот коронавирус, нов дневен рекорд од почетокот на пандемијата. Вкупниот број починати изнесува 93.290, најмногу во Европа.

За 24 часа пријавени се 38.905 новозаразени, што потврдува пад на бројот на заразени во последните денови, од вкупно над 3,5 милиони случаи.

Британија започна кампања за вакцинација минатиот месец и Владата планира да ги вакцинира сите над 70-годишна возраст и медицинскиот персонал до средината на февруари или околу 15 милиони луѓе.

Португалија исто така денеска има рекорден број смртни случаи – 219, а бројот на новозаразени за еден ден се зголеми за 10.455.  Болниците се под силен притисок од голем број болни и починати.

Земјата со 10 милиони жители има вкупно 581.605 заразени од почетокот на пандемијата.

Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Свет

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more
 

Вести

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

Читај повеќе

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Визбегово, повредени четири лица

Читај повеќе

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Претрес во Битола, запленет амфетамин, приведено едно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Читај повеќе