Во чекор со конкуренцијата: Sony го претстави новиот Xperia 8 со три камери

Компанијата Sony го претстави новиот мобилен телефон Sony Xperia 8 кој е прилагоден на актуелните трендови.

Новиот Sony има класичен екран со дијагонала од 6 инчи и FHD+ резолуција. LCD панелот е заштитен со Gorilla Glass 6, исто како и задната страна од телефонот, а рамката е алуминиумска.

Спецификации:

Задната камера е со ултраширок објектив со 12 MPx f/1.8 + 8 MPx f/2.4. Селфи камерата има резолуција од 8 MPx f/2.0.

Потоа, Snapdragon 630 чип со 4 GB RAM и 64 GB меморија, со можност за втора SIM картичка и слот за мемориска картичка.

Батеријата е со капацитет од 2.760 mAh.

Оперативниот систем е Android 9.0 Pie, има NFC, Bluetooth, Wi-Fi, USB Type-C и Sony Android UI.

Моделот во Јапонија чини 505 долари, а цената во Европа ќе биде малку пониска.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Мобилни

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Read more

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Read more

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе