Во Чиле откопан фосил на диносаурус со сочувани ембриони

Кајгана / МИА
/ 13.05.2022 / 10:28

Научници во Чиле успешно го откопаа еден од најцелосните фосили на ихтиосаурус во светот, со недопрени ембриони, од глечерот Тиндал во областа Патагонијa, пренесе Reuters.

Зачуваниот фосил на женката рептил научниците го нарекоа Фиона. Долг е четири метри и треба да помогне при проучувањето на ембрионалниот развој на ихтиосаурусите, кои биле во морињата пред 90 до 250 милиони години.

– Овој фосил е единствениот ихтиосаур со ембриони пронајден на планета, пред 129 до 139 милиони години. Значи, ова е неверојатно важно, изјави Џуди Пардо, која го откри фосилот.

Пардо, палеонтолог од Антарктичкиот истражувачки центар ГАИА при Универзитетот „Магеланес“, го откри фосилот пред повеќе од една деценија, но поради екстремните климатски услови, тешкодостапниот терен и оддалеченоста, неговото ископување било сложен логистички предизвик. Научниците го ваделе фосилот 31 ден, бидејќи фосилот е целосен и, секако, не смее да се оштети.

Фосилот, како што се предвидува, ќе биде изложен во Природонаучниот музеј Рио Секо во југот на Чиле. Пардо изјави дека научниците откриле уште 23 примерока на ихтиосауруси при ископувањата, со што вкупниот број на единки најдени во глечерот Тиндал сега е речиси 100, што го прави подрачјето едно од најнаселените места со ихтиосауруси на планетава.  

Remote video URL
Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Наука

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Read more

Научници успеаја да одгледаат растенија на почва донесена од Месечината

Read more

Во Чиле откопан фосил на диносаурус со сочувани ембриони

Read more

Универзумот „наскоро“ ќе почне да се намалува, велат научниците

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе