Во Црна Гора исполнети условите за прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за да се прогласи крај на епидемијата на коронавирусот, изјави помошник директорот на Институтот за јавно здравје, Сенад Бегиќ.

Црна Гора ги помина двата инкубациски периода од 28 дена без нови случаи на заразени од вирусот COVID-19. 

– Постојат епидемиолошки услови за ИЈЗ да размислува да прогласи крај на епидемијата. Тоа е правно дефинирана процедура која вели дека епидемијата може да заврши кога ќе помине период на двојна инкубација. Периодот не е дефиниран со закон, тој е повеќе дефиниран со некои епидемиолошки правила. Две инкубации без нови случаи и навистина се исполнети условите за епидемијата да се одјави, рече Бегиќ за Радио телевизија Црна Гора.

Тој истакна дека на терен тоа не менува многу, бидејќи ризикот од заболувањето и натаму останува.

– Крајот на епидемијата речиси не значи ништо. Првиот бран е формално завршен, но мерките и наредбите на Министерството и препораките на ИЈЗ сè уште остануваат на сила. Тоа се физичко растојание, миење на рацете и употреба на маски. Во сите земји на ЕУ носењето маски е задолжително како и кај нас, односно на затворени, јавни места каде не може да се одржи физичко растојание од два метра. Дали ќе остане тоа така зависи од натамошниот тек на болеста, рече Бегиќ.

Во Црна Гора за време на пандемијата, на околу 620.000 жители имаше 324 заразени од вирусот, а двајца починати. 

Тагови
реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Регион

Комисијата за заразни болести во Грција предлага задолжително носење маска во затворен простор 

Read more

Од „корона-фри“ Црна Гора стана земја со најмногу активни случаи на коронавирус во регионот

Read more

Од денеска нови правила за влез во Грција преку Промахонас

Read more

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Read more

Вести

Повторно воведени рестриктивни мерки во Каталонија за да се спречи ширењето на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

ДИК: Излезноста до 13 часот е 23,81 отсто

Читај повеќе

Панчевски во притвор во Шутка, доброволно се пријавил

Читај повеќе
  • play_arrow

Жолта маичка со логото на МОСТ и Monitoring 2020 – препознатлив знак на набљудувачите на МОСТ

Читај повеќе

Инцидент на гласачко место во Скопје, нудење пари за гласање во Радовиш и Битола

Читај повеќе

Утре и задутре без струја повеќе скопски населени места

Читај повеќе
  • filter

15 јули 1928, во Скопје слетал првиот патнички авион Potez 29

Читај повеќе

Одзивот на гласање до 11 часот изнесува 11 отсто

Читај повеќе

Осум прекршувања на изборниот молк, најмногу во Скопје

Читај повеќе