Во Дубаи отворена импресивна библиотека во форма на штанд за Куран

Во најпознатиот град во Обединетите Арапски Емирати е отворена импресивна библиотека, чија зграда е во форма на рахла, односно штанд за чување на Куранот, и чии услуги се целосно роботизирани.

На прашањата на посетителите одговара робот, а процесот на издавање книги е автоматизиран. На покривот на зградата има прозорци, што овозможува внатре да има многу природна светлина. Ова ја намалува потрошувачката на електрична енергија, која исто така е потребна за осветлување на просторот.

За наводнување на зелените површини библиотеката користи вода акумулирана од системот за климатизација. Има и соба која е исклучително тивка и удобна, а наменета е пред сѐ за лицата со аутизам и оние на кои им е потребна добра концентрација при читањето. Библиотеката е најголемиот културен центар во овој дел од светот.

Remote video URL

Има 1,1 милион печатени и дигитални книги. Изложени се и музички партитури, вредни копии на весници од целиот свет, како и вредни збирки. Меѓу нив е и копија од единствениот примерок на Куранот, атласи и ракописи кои датираат од XIII век. Изградбата на библиотеката во Дубаи чинеше 270 милиони долари.

Во меѓувреме, Пекинг се подготвува да отвори библиотека сместена во шума.

Неговиот концепт е дизајниран така што посетителите можат да се движат каде било, да изберат книга и да седат каде што е најудобно за читање.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Архитектура

Најдобрите 15 мегапроекти во Њујорк

Read more

15 најневеројатни древни градби низ светот

Read more

15 најлоши дизајни на куќи

Read more

Поглед во најмалиот стан во Њујорк - се изнајмува за 2.000 долари месечно

Read more
 

Магазин

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Читај повеќе

Кое е најдоброто време да им ставите вода на растенијата во лето?

Читај повеќе

Астро анализа: Дали нè очекува црн финансиски август?

Читај повеќе

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Читај повеќе

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе