Во една ќесичка чај научници најдоа траги од дури 400 видови инсекти

Од пајаци до бубачки, безрбетниците оставаат траги дури и на листовите од чаевите што ги јаделе или преку кои само поминале.

Живите организми оставаат многу нешта зад себе, вклучувајќи различни секрети, измет и надворешни слоеви на мртви ткива, од кои сите содржат уникатни траги на ДНК.

Од пајаци до бубачки, безрбетниците оставаат траги дури и на листовите од чаевите што ги јаделе или штотуку минувале.

Научниците откриле траги од дури 1.200 различни видови безрбетници во само 40 примероци од сушен чај и билки.

„Она што навистина ме изненади беше огромната разновидност што ја откривме“, вели генетичарот Хенрик Крехенвинкел од Универзитетот во Трир.

„Во една кесичка зелен чај најдовме траги од дури 400 видови инсекти“, наведе тој.

Севкупно, истражувачите открија траги од 3.264 видови безрбетници од примероци од чаеви и билки во продавниците во Германија, вклучувајќи предатори, тревопасни животни и паразити од целиот свет.

Тие пронајдоа ДНК траги од пајаци, лебарки, вошки, муви, пеперутки, богомолки и многу други инсекти.

Крехенвинкел и неговите колеги се сомневаат дека има толкава разновидност во трагите поради начинот на кој се обработуваат растенијата: растенијата се мелат и ситниот ДНК материјал од сите делови на полињата во кои се одгледуваат се меша со растителниот материјал кој потоа се пакува во ќесички.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Вести

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Read more

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Read more

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more
 

Гик

  • filter

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Читај повеќе

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе