Во еко-акција исчистени неколку километри од кејот на Вардар

Скопје, 17 октомври 2019 (МИА) – Во најновата еко-акција, што се спроведе денеска во рамки на повеќегодишната платформа „Рециклирате ли!?“, од патеките и бреговите на двете страни на реката Вардар во скопските општини Аеродром и Гази Баба, беше собран целиот сув отпад кој понатаму ќе биде соодветно селектиран и рециклиран. За вадењето на отпадот од реката, пак, се погрижија нуркачите од спелеолошкото друштво „Врело“.

Во еко-акцијата спроведена од волонтерите на Пивара Скопје, се вклучија амбасадорите на Холандија, Обединетото Кралство и САД, Дирк Јан Коп, Рејчел Галовеј и Кејт Бернс со членови на персоналот на амбасадите, а поддршка добија и од волонтерите од СОС Детско село и Стопанската комора на северозападна Македонија. Акцијата ја поздрави и градоначалникот на Општина Гази Баба.

По повод еко–акцијата, генералниот директор на Пивара Скопје, Дан Тимотин истакна дека и оваа акција е во склоп на нивните заложби за „Свет без отпад“, а изрази задоволство што со секоја нова акција се зголемува бројот на нивните партнери кои ги делат истите вредности.

- Со ваквите волонтерски активности кои ги организираме заедно со нашите партнери, сакаме да упатиме јасна порака и апел до целата заедница дека сите треба да го преземат својот дел од одговорноста и повеќе да се ангажираат во решавањето на проблемот со загадувањето, со што ќе создадеме одржлива иднина за нас и за идните генерации, потенцираше Тимотин.

И Ико Брдаровски, директор во Пакомак, се согласи дека одговорноста и обврските за решавање на предизвиците поврзани со заштитата на животната средина треба да бидат рамномерно распределени на сите засегнати субјекти во општеството. Според него, постојат компании и субјекти кои пласираат различна амбалажа на пазарот и генерираат отпад, а не учествуваат во финансирањето на системите за негово собирање и рециклирање, ниту ѝ плаќаат на државата за тоа, со што, вели, директно го оштетуваат буџетот и животната средина.

- Ова е проблем кој мора соодветно да се адресира и да се решава, изјави Брдаровски.

Ова е четврта еко-акција спроведена во рамки на Платформата „Рециклирате ли!?“, која е наменета за подигнување на јавната свест за потребата од собирање и рециклирање на отпадот. Првата волонтерска акција се реализираше во 2016 година, а покрај чистење на кејот на реката Вардар, се чистеше и околината и водите на езерото Матка. Пакомак е специјализирана компанија за управување со отпад од пакување.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Турци избегале од хотел-карантин во Скопје со чаршав импровизиран како јаже

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Македонија

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Read more

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Обезбедена современа биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Read more

Вести

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Читај повеќе

Обезбедена современа биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Читај повеќе

Зибери: Социјална пензија за секоја жена која не го остварила правото на работна пензија

Читај повеќе

Србија: Повредени 118 полицајци, приведени 153 лица, нови протести најавени за вечерва

Читај повеќе

Зголемен бројот на случаи со COVID-19 во Грција, половина се туристи

Читај повеќе