Во Германија почна да се точи нов вид гориво

На германските бензински пумпи почна да се нуди нов тип на дизел - HVO100.

Пумпи за ова гориво веќе постојат во голем број европски земји, меѓу другите во Белгија, Данска, Финска, Естонија, Латвија, Литванија, Холандија, Норвешка и Шведска.

Што е HVO100?

HVO100 е хидратирано растително масло и го исполнува европскиот стандард за квалитет EN 15940 за парафински дизел. Има поголем цетански број (c80) од стандардниот дизел и помала содржина на сулфур и ароматични соединенија. Се произведува од растително масло или суровини базирани на отпад (масло за готвење, на пример).

Кои автомобили можат да го користат овој дизел?

Не сите автомобили се погодни за новото гориво. Дали вашето возило може да го користи новото гориво зависи од одобрението на производителот за конкретниот модел. Можете да најдете кој дизел е погоден за вашиот автомобил, на пример, на капачето на резервоарот и во упатствата за работа. Во зависност од производителот, некои модели всушност можат да користат нови горива.

Какви предности носи ова ново дизел гориво?

Предностите за потрошувачот лежат пред се во можноста за возење на поеколошки начин. Генерално, новите дизел горива предизвикуваат до 90 проценти помалку CO2, вели ADAC.

Колку чини?

Одлуката да се префрли на HVO100 носи повисоки трошоци: разликата во цената кај пумпите изнесува од 15 до 20 центи. Потрошувачката на овие горива би можела да биде малку поголема од онаа на конвенционалниот дизел, пишуваат германските медиуми.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Авто новости

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Read more

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more
 

Автомобили

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе