Во Германија се спроведува истрага против 30.000 лица осомничени за педофилија

Германското правосудство води истрага за 30.000 лица осомничени за педофилија во западниот дел на земјата, соопштија денеска локалните власти.

„Сакаме да ги откриеме сите кои злоставуваат деца и оние кои го поддржуваат тоа“, изјави министерот за правда за регионот Северна Рајна-Вестфалија, Питер Бисенбах.

Во аферата што избувна минатата есен во градот Бергиш Гладбах досега се осомничени околу 70 лица. Осомничените со години злоставувале и злоупотребувале деца, а снимките ги споделувале на интернет.

Досега се откриени повеќе групи со повеќе од илјади членови.

Тагови
реклама

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Американски туристи вратени по слетување во Сардинија

Read more

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Read more

Вести

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Читај повеќе

Чулев: Неопходно е изборите да бидат фер, слободни и демократски

Читај повеќе

Пронајдено безживотно тело во Охридското Езеро

Читај повеќе

Кочанчанец нападнал вработен во маркет откако не сакал да го напушти поради неносење маска

Читај повеќе

Скопјанец малтретиран поради долг од 4.000 евра

Читај повеќе

165 нови случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Читај повеќе