Во Грција ќе биде отворен првиот Google Cloud Region

Првиот Google Cloud Region во поширокиот дел на Јгоисточна Европа ќе биде отворен во Грција, инвестиција на Google што според грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, до 2030 година може да донесе над 2 милијарди евра и да отвори околу 20.000 нови работни места, јави дописничката на МИА од Атина.

На денешната презентација на инвестицискиот план на Google во Грција, Мицотакис рече дека инвестицијата е „уште една алка во синџирот на важни бизнис планови кои не останаа на зборови“.

Претседателката на Google Cloud International, Адер Фокс-Мартин, изрази задоволство за проширувањето на соработката „за драстично да се зголемат и забрзаат иновациите и дигиталната трансформација во Грција“.

Како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер со конкретната инвестиција и создавањето на првиот Google Cloud Region како во Грција, така и во Југоисточна Европа, земјата станува регионален ценатар за Cloud услуги.

Од една страна затоа што не е потребна употреба на инфраструктури и мрежи што се наоѓаат во западна, северна или јужна Европа, а од друга страна, бидејќи капацитетите развиени во Грција можат да им служат на бизнисите, организациите и другите корисници во поширока област.

Секој Cloud регион има можност за исклучително кратко време да одговори на многу бенефиции како што се складирање, организација, анализа и брзо обновување на податоци итн. 

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Регион

Платеничката група Вагнер отвори „центар за пријателство и соработка“ во Србија

Read more

Фон дер Лајен: Русија и Кина сакаат да го зајакнат својот статус на Западен Балкан

Read more

Турски пратеник заврши на интензивна по тепачка во парламентот

Read more

Се урна воен авион MiG 21 во Хрватска, двајцата пилоти се живи

Read more
 

Вести

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Читај повеќе

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Читај повеќе