Во Грција падна невиден снег: Атина затрупана, затворени и училишта

Обилните снежни врнежи во Атина денеска ги принудија властите да затворат неколку улици во северните предградија на грчката престолнина, вклучително и делови од главниот автопат Атина-Солун.

Снежното невреме, кое е дел од новиот фронт наречен Елпис, е во тек низ Грција, а жителите на регионот Атика, каде се наоѓа главниот град, кој е меѓу најпогодените, велат дека вакви временски неприлики немало со децении.

URL

Според Greek reporter, грчкиот парламент денеска ја прекинал работата поради екстремните временски услови во регионот на Атика. Вработените во јавниот сектор во понеделникот напладне биле испратени дома, откако МВР донело решение со кое им дозволило порано да заминат поради лошите временски услови и обилниот снег.

Министерството за здравство одлучи центрите за вакцинација против коронавирус во поширокиот атински регион Атика и на блискиот остров Евија да се затворат од денеска во 15 часот, а ќе останат затворени и утре поради обилните снежни врнежи.

URL

Гувернерот на Атика, Јоргос Патулис, по консултации со политичкото раководство на Министерството за цивилна заштита, замениците гувернери, градоначалниците и сите инволвирани тела и проценките на времето, одлучи превентивно да ги задржи училиштата затворени во понеделник и вторник.

Надлежните ги советуваа граѓаните да ги избегнуваат сите непотребни патувања

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Регион

Новиот словенечки премиер соработниците ги бира со посебен тест

Read more

Вонреден коалициски совет во Софија за Северна Македонија

Read more

Вучиќ и Путин ќе разговараат в недела

Read more

Вучиќ: Односите меѓу Србија, Северна Македонија и Албанија никогаш не биле подобри

Read more
 

Вести

Работник во фабрика во Струшко почина од струен удар

Читај повеќе

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Читај повеќе

ЦУК: Граѓаните да бидат внимателни по најавата од УХМР за нестабилно време

Читај повеќе

Приведени двајца дилери од Скопје

Читај повеќе

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери

Читај повеќе

Новиот словенечки премиер соработниците ги бира со посебен тест

Читај повеќе

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, отежнат ископот на јаглен

Читај повеќе

СЗО: Ширењето на мајмунски сипаници може да се спречи со правилни мерки

Читај повеќе

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Читај повеќе