Во Индија короната се шири и помеѓу лавовите

Најмалку осум азиски лава се позитивни на коронавирусот во една зоолошка градина во Индија, државата која моментално е најпогодена од пандемијата.

Зоолошката градина „Нехру“ во градот Хидерабад во југоисточниот дел на земјата потврди дека дури осум лава го имаат вирусот. Тие покажувале симптоми како сува кашлица, течење на нос и загуба на апетитот, по што и им бил направен тест за COVID-19.

„Да, лавовите беа тестирани откако покажаа благи симптоми. До сега тие се добро и се активни“, изјавија од Зоо „Нехру“. Заразените се четири женки и четири мажјаци.

Се верува дека лавовите се заразиле поради контакт со луѓето кои се грижат за нив.

„Осумте лава се изолирани по што им е пружена неопходната грижа и нега. Сите осуммина добро реагираат на третманите и се опоравуваат. Веќе почнаа да се однесуваат нормално и добро да јадат“, објави индиското Министерство за животна средина, шуми и климатски промени.

Механизмот на пренос на вирусот од човек на животно сѐ уште е предмет на проучување бидејќи многу малку се знае на оваа тема.

Ситуацијата во Индија и натаму е крајно алармантна. Денеска се регистрирани 305.888 нови случаи, 2.654 починаа, додека активни случаи се 3.481.045.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Свет

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Read more

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Read more

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Read more

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Read more
 

Вести

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Читај повеќе

Отворени плажите во Грција

Читај повеќе

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Читај повеќе

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Читај повеќе

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Читај повеќе

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Читај повеќе

Бислимоски: Нема да дозволиме зголемување на цената на струјата

Читај повеќе

Пендаровски не бара ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување, Мицкоски бара правда за осудените од 27 Април

Читај повеќе

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Читај повеќе