Во Јапонија тестиран робот со кој управуваат луѓе

Во продавница во Јапонија е тестиран робот со кој управуваат луѓе, а чија задача е да го надомести недостатокот на работна сила.

Станува збор за роботот Model-T на компанијата Telexistence, а со кој се управува со далечинско управување и хедсет.

Развиен е во време кога продавниците во Јапонија имаат проблем со недостаток на работна сила, а задачата на роботот е да го олесни полнењето на фрижидерот и полиците. Во објавеното видео е прикажано како еден човек го контролира роботот во продавницата FamilyMart додека тој се наоѓа во канцеларија на Telexistence, оддалечена околу 8 километри.

Целта на компанијата е до 2022 година да има роботи во 20 продавници на FamilyMart, пишува Endgadget.

Remote video URL
реклама

Вести

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Read more

Успешно деби на роботот-чистач во Лондон

Read more

Apple ја отвори првата продавница што плови на вода

Read more

Јапонската компанија Fujifilm има лек со кој се крати лекувањето од COVID-19

Read more

Гик

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Читај повеќе
  • filter

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3 - што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Читај повеќе

Многу критики за новиот дизајн на Facebook - дали ви се допаѓа?

Читај повеќе

Google ги објави деталите за новите смартфони Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Читај повеќе

Wikipedia конечно добива нов дизајн, погледнете како ќе изгледа

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 видеоигри за Nintendo Switch

Читај повеќе
  • filter

LG претстави 3 нови смартфони, наскоро достапни и на европскиот пазар

Читај повеќе