ОН: Во камповите за семејства на џихадисти починале 700 луѓе

Шефот на Канцеларијата на ОН за борба против тероризам, Владимир Воронцов, рече дека 700 луѓе неодамна починале во два кампа во Североисточна Сирија, каде во „многу лоши услови“ биле притворени околу 70.000 жени и деца блиски на борците на ИСИС.

Луѓето, вклучително и деца, починале од „недостиг на лекови, храна“ во камповите Ал-Хол и Рој, кои ги надгледуваат курдските сили.

Тој ја повика меѓународната заедница да го реши овој „голем проблем“, велејќи дека нивното држење во камповите е „многу опасно“.

Тој предупреди дека тие може да направат многу експлозивни материјали што можат да ги користат терористите за да ги продолжат своите активности во Сирија и Ирак.

Курдските сили надгледуваат уште неколку други затвори во кои има илјадници џихадисти на Исламската држава.

Воронцов рече дека ниту една земја нема да ги прими назад тие луѓе со таква многу негативна и многу опасна терористичка позадина.

Но, како што напомена, таму има околу 9.000 деца и приоритет треба да бидат деца помлади од шест години, затоа што во тој период „децата апсолутно не се во можност да бидат индоктринирани“.

Тој вели дека жените се во многу потешка ситуација затоа што тие се „жртви на тероризам“ кои не разбрале што прават кога оделе во Сирија и Ирак со сопрузите, но меѓу нив има и многу „радикализирани“.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Свет

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Read more

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Read more

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе