Во Хонгконг се забранува политичка активност за студенти и ученици

На студентите и учениците во Хонгконг во иднина им се забранува да се вклучат во политички активности во образовните институции.

Пакетот забрани исто така се однесува и на забрана за пеење, истакнување пароли или бојкотирање часови, соопшти Министерството за образование на оваа автономна територија.

Во минатогодишните протести во Хонгконг беа вклучени илјадници малолетни лица, а 1.600 беа уапсени за учество во насилни протести.

Истиот ден кога беше отворена канцеларијата за национална безбедност во Хонгконг, голем број малолетни ученици изразија поддршка за антикинески демонстрации со фрлање на националното знаме и пеење на забранетата песна „Слава на Хонгконг“.

Тагови
реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Свет

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Read more

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Read more

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе