Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Нов вид праисториски џиновски носорог, еден од најголемите цицачи коишто некогаш постоеле на Земјата, е откриен на северозападот на Кина, објавија научниците.

Станува збор за Paraceratherium linxiaense којшто живеел пред 26,5 милиони години и тежел 21 тон, колку што тежат четири големи африкански слонови.

Со главата можел да достигне висина од седум метри за да јаде од дрвјата, што го прави повисок од жирафа. Ова се дел од заклучоците донесени од откриените фосили во северната кинеска провинција Гансу.

Во студија објавена во Communications Biology, истражувачите велат дека со анализа на фосилите пронајдени во 2015 година, заклучено е дека припаѓаат на нов вид поинаков од досега познатите џиновски носорози.

Новиот вид е сличен со џиновските носорози коишто некогаш живееле во Пакистан, што сугерира дека се движеле во делот на централна Азија.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе