Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Станбената зграда низ која поминува метро навистина постои и се наоѓа во градот Чончин (重庆).

Низ станбената зграда од 19 ката не само што поминува лесен патнички воз, туку таму има и постојка. Така, жителите во становите едноставно можат да одат на шести или осми кат каде што ќе можат да го чекаат своето превозно средство.

Remote video URL

Овој град стана туристичка атракција откакои многумина почнале да доаѓаат за да се уверат дека оваа метро станица Лизиба навистина постои и секојдневно без проблеми функционира. Линијата 2 од ова веќе популарно метро нуди уникатно искуство на возење кога е јавниот превоз во прашање, а нуди и прекрасен поглед на градот и блиската река.

Градот Чончин, кој се наоѓа во Југоисточна Кина, е голема метропола со 49 милиони жители, па архитектите и урбанистите станале навистина креативни во креирањето на коегзистенција на транспортни и станбени проекти во овој кинески град.

Станицата Лизиба има два влеза и излеза, зафаќа површина од 3.100 метри квадратни и градежна површина од 6.000 метри квадратни. Се состои од два дела: долниот дел е стационарна зграда од 7 ката, а на врвот на станицата има две станбени згради од 11 ката.

Оваа станица е отворена во 2005 година. При нејзината изградба била употребена специјална опрема за намалување на бучава за да се изолира станицата од околните станови.

Remote video URL

Спротивно од некои погрешпни тврдења, станицата и зградата биле заедно изградени како цела структура. Моношината не била изградена низ средината на веќе постоечка структура.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Архитектура

Брутализам, брутализам насекаде

Read more

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе