Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Музеј во кинескиот град Хејуан, во јужната провинција Гуангдонг, се гордее со најголемата колекција на јајца од диносауруси.

Музејот, наречен и „дом на диносауруси“, во 2004 година влезе во Гинисовата книга на светски рекорди, со зачувани 10.008 јајца од диносауруси. Тоа е најголемата колекција во светот.

Фосилизираните јајца се различни во големина, должина и форма, а се од огромна научна вредност. Истите ќе им бидат од голема помош на научниците во понатамошните геолошки истражувања.

За да се откопа гнездо од јајца на диносаурус обично се потребни до 3 години и неколку групи од повеќе работници.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Вести

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Read more

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Read more

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Read more

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Read more
 

Гик

  • filter

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Читај повеќе

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Читај повеќе

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе
  • filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Читај повеќе

Viber го растовари почетниот екран

Читај повеќе

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Читај повеќе