Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Шеснаесет лица ги загубија животите како резултат на труење со јаглерод моноксид во рудник за јаглен во Југозападна Кина, соопштија кинеските власти.

Пред трагедијата, во рудникот останале заробени 17 рудари, кои подоцна биле извлечени од таму, но 16 од нив веќе не давале знаци на живот, додека единствениот преживеан бил префрлен во болница.

Кинеската државна новинска агенција Синхуа јави дека зголемувањето на нивото на јаглерод моноксид во внатрешноста на рудникот се должи на палење на ленти или ремени, но не прецизира кои од нив.

Истрагата за несреќата во рудникот, кој се наоѓа во кинескиот округ Чиѓијан, е во тек.

Тагови
реклама

Свет

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Read more

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Read more

Рекорден број починати од COVID-19 во Русија

Read more

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе