Во кој дел од авионот најмалку се чувствува турбуленција?

„Дами и господа, врзете ги појасите.“ За некои патници оваа реченица е повеќе од доволна да ги фати паника.

Турбуленциите за време на лет не се пријатни за никого, а посебно не за оние кои се плашат од летање или имаат чувствителен желудник.

Меѓутоа, треба да знаете дека сите делови на авионот не се тресат исто.

„Најмалку тресење ќе почувствувате во средината на авионот“, објаснува професор Андреас Строхмаер од Универзитетот во Штутгарт. Авионот најмалку се тресе на местото каде крилата се спојуваат со трупот.

Исто така, патниците сместени во средината на авионот најмалку ги чувствуваат промените на правецот на леталото.

Спротивно на тоа, „најнемирен“ дел на авионот е опашката.

Кога пилотот управува со кормило, патниците во задниот дел на авионот може да се почувствуваат како нешто да ги влече зад седиштата, а при турбуленција како да ги турка.

Местата во опашката не се идеални ни при полетување.

„Кога авионот се подига, тие назад имаат впечаток како да пропаѓаат во лифт“, вели Строхмаер.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Чек дис аут

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Read more

Што ако целата вода на Земјата замрзне во една секунда?

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
  • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе