Нова листа на Forbes

Во кој град живеат најмногу милијардери?

Според податоците на Forbes, Пекинг има најмногу милијардери во однос на кој било друг град во светот.

Минатата година, Пекинг доби 33 милијардери, па сега вкупно живеат 100 милијардери во овој град. Со оваа статистика, Пекинг го надмина Њујорк Сити, каде живеат 99 милијардери. Токму Њујорк Сити беше на врвот во изминатите 7 години.

За да се пробие на првото место на листата на Forbes, најзаслужни се брзиот одговор на Кина за спречување на ширењето на коронавирусот, растот на технолошки компании и берзата. Сепак, иако Пекинг има најмногу милијардери, богатството на американската елита во Њујорк е поголемо за 80 милијарди долари.

Најбогат жител на Пекинг е Жанг Јиминг, основач на апликацијата TikTok и шеф на компанијата ByteDance, чие богатство се проценува на 35,6 милијарди долари.

Најбогат човек во Њујорк Сити е поранешниот градоначалник Мајкл Блумберг, со богатство од 59 милијарди долари.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Живот

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Read more

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Read more

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Read more

Вилијам и Хари му оддадоа почит на нивниот дедо, принцот Филип

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе