Во кој период од животот жените имаат најсилен сексуален нагон?

Дали некогаш сте се прашале како стареењето се одразува на вашето либидо, односно сексуалната желба? Колку долго ќе биде висока желбата за сексуална интимност и кога тој нагон ќе биде најизразен? Научниците имаат одговори.

Се чини дека во сево ова најголемата улога не ја игра ни партнерот, ни љубовниот статус на жената, туку биолошкиот часовник и неговото отчукување. Во 30-тите и раните 40-ти години жените најчесто откриваат нова страна на својата сексуалност и омилена активност им станува токму забавата во кревет.

Стручњаците оваа појава ја објаснуваат со отчукувањето на биолошкиот часовник и желбата да се „искористат преостанатите години за создавање потомство“.

Во студијата објавена во списанието Personality and Individual Differences учествуваа 827 жени поделени во три групи: висока плодност (18 до 26 години), ниска плодност (27-45) и менопауза (46 години и нагоре).

Врз основа на одговорите на учесничките, научниците откриле дека женита на возраст од 27 до 45 години имаат „засилен сексуален нагон како одговор на намалувањето на плодноста“ и дека имаат „чести сексуални фантазии и активен сексуален живот, па се подготвени и за секс без обврски“.

реклама

Само 3 луѓе на планетава можат да патуваат без пасош - меѓу нив не е папата

Read more

5 места во домот каде не треба да стои Wi-Fi рутерот - интернетот ќе биде бавен

Read more

Белите чорапи е најтешко да се исперат - со еден трик повторно ќе бидат сјајни

Read more

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Љубов и секс

Истражување: Која возрасна група е најсклона кон секс на работа?

Read more

Што значат вашите секс соништа?

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Кога им се здосадува од секс на мажите, а кога на жените?

Read more
 

Магазин

Пет овошја кои го зголемуваат нивото на хемоглобин во крвта

Читај повеќе

Хороскоп за 29 февруари: Што ќе му донесе овој посебен датум на вашиот знак?

Читај повеќе

Кои млечни производи го намалуваат ризикот од дијабетес?

Читај повеќе

Бугарска реклама за велосипед од 80-тите

Читај повеќе

Истражување: Која возрасна група е најсклона кон секс на работа?

Читај повеќе

Само 3 луѓе на планетава можат да патуваат без пасош - меѓу нив не е папата

Читај повеќе

8 добри причини зошто да вклучите каранфилче во секојдневната исхрана

Читај повеќе

6 намирници чија консумација мора да ја намалите доколку сакате рамен стомак

Читај повеќе

Голем пролетен финансиски хороскоп: Кој ќе смени работа, а кој треба да штеди?

Читај повеќе