Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Највисоки трошоци на домаќинствата за потрошувачка во ЕУ во 2023 година се забележани во Данска, каде што се 143 отсто од просекот на ЕУ, а најниски во Бугарија и Романија, објави денеска Евростат.

Највисоки трошоци на домаќинствата потоа имаат Ирска 142 отсто и Луксембург 135 отсто.

Најниски трошоци за домаќинствата се забележани во Бугарија и Романија, по 60 отсто во споредба со просекот на ЕУ, а во Полска 66 отсто.

Најголема разлика во цените е забележана кај алкохолот и тутунот.

Во 2023 година, нивото на цената на алкохолот и тутунот беше 3,2 пати повисоко во Ирска, каде што беше најскап, отколку во Бугарија, каде беше најевтин.

Најниски цени на алкохолот и тутунот се забележани во Бугарија (66 отсто од просекот на ЕУ), Полска 77 отсто и Романија 85 отсто.

Во меѓувреме, највисоки нивоа се забележани во Ирска со 211 отсто, Финска со 170 отсто и Данска со 133 отсто. Оваа голема варијација во цената главно се должи на разликите во оданочувањето на овие производи, наведува Евростат.

Рестораните и хотелите се рангирани на второ место по разликата во нивото на цените, со најниски нивоа на цени регистрирани во Бугарија (52 отсто од просекот на ЕУ), Романија (65 отсто) и Унгарија (72 отсто), а највисоки во Данска (152 отсто), Финска (129 проценти) и Ирска (128 проценти).

Облеката е рангирана на третото место според варијациите на нивото на цените, со најевтини цени на облеката во Шпанија (81 отсто), Бугарија (82 отсто) и Унгарија (88 отсто), додека најскапи биле во Данска (131 отсто), Чешка (126 отсто) и Естонија (118 проценти).

Разлики се забележани и за храната и безалкохолните пијалоци, кои се разликуваат од 74% од просекот на ЕУ во Романија до 119% во Луксембург, опремата за личен транспорт која варира од 90% во Словачка до 129% во Данска и потрошувачката електроника (од 92% во Италија до 113 проценти во Франција).

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе