Во која година од животот мажите и жените се најпривлечни?

Убавината е во окото на тој што гледа, истото може да се каже и за привлечноста. Кога станува збор за изгледот, работите не треба да ги генерализираме. Секој има различен вкус и сосема поинакви работи во нас може да предизвикаат чувство на копнеж кон друга личност.

Многу истражувачи досега се занимавале со оваа тема со цел да откријат во кои години од животот мажите и жените се најпривлечни.

Сосема очекувано, ситуацијата е поинаква во зависност од полот. Според истражување на професорката Елизабет Брач од Универзитетот во Мичиген, мажите во очите на жените во просек се најпривлечни околу педесеттата година од животот. Поточно, периодот на нивната најголема привлечност почнува од четириесеттите години и врвот го доживуваат во педесеттата.

Од друга страна, истражување на жени покажа дека периодот на најголема женска привлечност почнува по осумнаесеттата година и со текот на година само опаѓа.

Податоците од друга студија потврдија дека повеќето мажи привлечноста ја изедначуваат со младоста и сметаат дека жените во просек се најпривлечни во дваесет и третата година од животот.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Болдвин нишанел кон камера кога ја усмртил Хачинс

Read more

Љубов и секс

Како да препознаете себичен љубовник?

Read more

Дали е љубов или си имате работа со опасен манипулатор?

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Пет аспекти на љубовната врска кои не треба да ги споделувате со другите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри фитнес резултати?

Читај повеќе

Како да препознаете себичен љубовник?

Читај повеќе

Ново истражување: Брзата храна може многу брзо да го оштети мозокот

Читај повеќе
  • filter

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Читај повеќе

Дали е љубов или си имате работа со опасен манипулатор?

Читај повеќе

Три растенија кои носат среќа во домот

Читај повеќе

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Читај повеќе

„Lucky days” во Нептун! Ајде во Нептун, до 31 октомври

Читај повеќе

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Читај повеќе