Во ковид-центрите во Скопје хоспитализирани 14 пациенти, вкупно се лекуваaт 300

Во изминатите 24 часа, во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 300 лица сомнителни и потврдени на COVID-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и голем дел од нив се на кислородна поддршка, информираат од Министерство за здравство.

Во последното деноноќие, на интерните клиники немало приеми.  Додека, пак, во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ имало седум нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника шест. Во изминатите 24 часа, исто така, дома се пуштени 19 оздравени пациенти.

Во моментов, велат од Министерството за здравство, на Кожната клиника во ковид-центарот се лекуваат 16 пациенти, на Клиниката за неврологија 19 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 17 пациенти со симтоми на коронавирусот, во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 12 пациенти, на Клиниката за очни болести шест пациенти, а на ОРЛ 16 болни. На Клиниката за Гастроентерохепатологија лежат 22 пациенти. Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 95 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 77 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 20 пациенти.

Според Министерството за здравство, бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 146 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Тие воедно потсетуваат дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Read more

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Read more

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Read more

Македонија

Исчезна 43-годишен маж од Тетово

Read more

Мицкоски: Потребни се предвремени избори

Read more

Контрола во угостителски објекти, констатирано точење алкохол на малолетници

Read more

Сончево и студено наутро, од понеделник попладне дожд

Read more
 

Вести

Исчезна 43-годишен маж од Тетово

Читај повеќе

Мицкоски: Потребни се предвремени избори

Читај повеќе

Зеленски вети заштита за руските војници кои ќе се предадат

Читај повеќе

Контрола во угостителски објекти, констатирано точење алкохол на малолетници

Читај повеќе

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Читај повеќе

Думата ќе дебатира за присоединување на окупираните делови на Украина

Читај повеќе
  • play_arrow

Четириесет и шест години од смртта на Никола Бадев

Читај повеќе

Лавров го обвини Западот за русофобија

Читај повеќе

Сончево и студено наутро, од понеделник попладне дожд

Читај повеќе