Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1699 и има околу 340 празни болнички кревети во ковид-центрите. Од нив 703 лица се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, а во болниците во внатрешноста вкупно 996 пациенти.

Како што соопштија од Министерството за здравство во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 65 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 32 приеми. Во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ имало седум примени пациенти и пет биле примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле биле примени шест нови болни и 13 пациенти биле примени на Клиниката за Детски болести. На Институтот за физикална медицина се примени 12 пациенти.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 32 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид-центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваат 315 пациенти. Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 141 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 148 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 36 пациенти. На Клиниката за детски болести има осум деца позитивни на коронавирусот, а на ГАК има девет позитивни пациентки. Во Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 52 болни. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до о часот имало 68 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава, пак, е пријавено дека се лекуваат вкупно 996 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 124 пациенти позитивни и суспектни на COVID-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 85 пациенти. На  инфективното одделение во Тетово има 41 пациент, во Велес се лекуваат 97 болни, а во Куманово 116 пациенти позитивни и суспектни на COVID-19.

Во ковид-центарот во Охрид има хоспитализирано 100 пациенти, во Прилеп 127 во ковид-центарот во Гостивар 39, а во Струга 23 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 97 пациенти, во Кочани 28 во Кичево 34, Кавадарци 64, а во Гевгелија 21 лице позитивно и суспектно на коронавирусот. 

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, потенцираат од МЗ, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени. 

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Македонија

Нови 198 случаи на коронавирусот од 3.108 тестирања, починати 12 лица

Read more

АМСМ: Градежни активности кај наплатните станици Петровец и Миладиновци од идната недела

Read more

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Read more

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Read more
 

Вести

Нови 198 случаи на коронавирусот од 3.108 тестирања, починати 12 лица

Читај повеќе

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден руски дипломат

Читај повеќе

АМСМ: Градежни активности кај наплатните станици Петровец и Миладиновци од идната недела

Читај повеќе

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Читај повеќе

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Читај повеќе

Отворени плажите во Грција

Читај повеќе

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Читај повеќе

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Читај повеќе

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Читај повеќе