Во Кумровец одбележана годишнината од смртта на Тито

Со звукот на сирената во 15:05 часот и положување венци и палење свеќи денеска во Кумровец беше одбележана 41-годишнината од смртта на Јосип Броз Тито, а комеморацијата беше скромна, како и минатата година, со оглед на епидемиолошката состојба.

Делегации од Општина Кумровец, здружението „Јосип Броз Тито“ и Здружението на антифашистички борци и антифашисти на Република Хрватска, како и крапинско-загорскиот жупан Жељко Колар и потпретседателот на СДП Синиша Хајдаш Дончиќ положија венци и цвеќиња на споменикот пред родната куќа на Тито, јави HINA.

Фрањо Хабулин, претседател на САБА, рече дека антифашизмот и Јосип Броз Тито се неделиви и дека Тито е човекот што ја одбележал втората половина на 20 век.

– Тој го направи тоа со својата појава, својата работа, својата креативност, како револуционер, како војсководец во Втората светска војна, како државник, односно како шеф на држава и како политичар кој беше многу важен и почитуван на светската политичка сцена, рече Хабулин.

Тој додаде дека Тито ги повикал луѓето да земат оружје во 1941 година и од партизански одреди создаде моќна армија, што го отворија Третиот фронт во Европа и самостојно ја ослободи својата земја.

реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Регион

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Read more

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Read more

Бесплатен ПЦР тест за туристите во Црна Гора

Read more

Рама: Мета мора да биде разрешен бидејќи е срам за Албанија

Read more
 

Вести

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Читај повеќе

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Читај повеќе