Во Ливерпул ќе се одржи концерт без почитување на епидемиолошките мерки

Во Велика Британија наскоро ќе се одржи концерт на кој публиката нема да одржува физичка дистанца. Концертот e закажан за 2 мај во Ливерпул и се очекува да присуствуваат 5.000 луѓе.

Посетителите нема да мора да носат заштитни маски, но ќе мора да се тестираат во локалниот центар за тестирање и да добијат негативен тест за да присуствуваат на концертот.

Исто така ќе мора да се тестираат и по завршување на концертот за да помогнат во проценката дали постои можност да се одржуваат музички концерти на овој начин.

 

Меѓутоа, постои можност да се откажат концертите доколку владата не ги финансира.

Минатиот месец (27 март) се одржа експериментален концерт во Барселона. Посетителите можеа да присуствуваат на концертот само со негативен тест и мораа да носат заштитни маски.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Свет

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Read more

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Read more

Пожар во облакодер во Лондон, го гаснат 100 пожарникари

Read more

САД: Не сме за размена на територии на Западен Балкан

Read more
 

Вести

Бочварски: Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Читај повеќе

Пендаровски: Не заговарам ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување

Читај повеќе

Мицкоски по средбата со Пендаровски: Не барам амнестија, туку правда

Читај повеќе

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Читај повеќе

Две лица пронајдени мртви во семејниот дом во Скопје

Читај повеќе

Нови 234 случаи, 25 починати, најмладиот на 27 години

Читај повеќе

Во близина на мостот „Гемиџии“ во Велес извлечен човечки труп од Вардар

Читај повеќе

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Читај повеќе

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Читај повеќе