Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

При градежни работи кај Санта Лусија, град којшто се наоѓа на 50 километри од престолнината Мексико Сити, најдени се остатоци од 200 мамути постари од 15.000 години.

Мексиканските палеонтолози веруваат дека ова место тогаш било еден вид гробница за мамути. Се наоѓа точно на брегот на езерото Јалтокан.

– Ова место било како рај, но тука имало и спуштање на земјиштето. Имало многу кал и било под езерото Јалтокан. Мамутите, веројатно оделе во длабоко, па не можеле да се извлечат од калта. Тоа значи бавна смрт. Тие потоа биле плен на грабливците месојади и на луѓето, истакна археологот Рубен Мансаниља, предводник на ископувањата.

Тој вели дека има слично место, наречено Ранчо ла Бреа, и кај Лос Анџелес со САД, потоа на Аљаска, каде исто така, се најдени остатоци од мамути… Но, на овој континент тие изумреле и немаат свои еволутивни потомци.

– Ги имало многу во Латинска Америка, а ова место би можело да стане едно од најважните на континентот, во однос на објаснувањата, зошто изумреле?, вели Мансаниља.

Предвидена е и изложба на наодите во мал музеј во близина, кој допрва ќе се гради.

реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Чек дис аут

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Read more

11 најневеројатни подводни откритија

Read more

Што има во внатрешноста на полначот на iPhone 12?

Read more

Репортер ограбен во програма во живо

Read more

Магазин

  • filter

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Читај повеќе

Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Читај повеќе

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Читај повеќе

Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Читај повеќе

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Читај повеќе

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Читај повеќе