Во нацистичка униформа „блесна“ жената задолжена за контрола на медиумите во Србија

Претседателката на Советот на Регулаторното тело за електронски медиуми во Србија, Оливера Зекиќ, на својот Telegram канал објави нејзина фотографија во нацистичка униформа.

Станува збор за фотомонтажа, поставена самоиницијативно.

„Го направив тоа од чиста провокација“, одговори Зекиќ на прашањето на Радио Слободна Европа (РСЕ) зошто на апликацијата Telegram објави фотографија на која е во нацистичка СС униформа.

„Како што знаете, сакам да провоцирам. Можев да ставам карикатури на Коракс и Петричиќ, кои се многу полоши. Тоа е фотомонтажа од Twitter и ја објавив“, изјави Зекиќ за РСЕ, спомнувајќи ги имињата на двајца познати карикатуристи од Србија.

Кого и зошто сака вака да провоцира личноста која е на чело на институцијата која треба да ја контролира примената на законот во медиумските содржини во Србија, пишува Al Jazeera Balkans.

Со бројни реакции медиумските здруженија, историчари и правници бараат примена на Законот за забрана на употреба на неонацистички и фашистички симболи.

„Многу е контроверзно“

За историчарката Бранка Прпа, истакнувањето на симболите на нацистичка Германија е контроверзно „по сите линии“, прво поради позицијата на Оливера Зекиќ.

„Сите оние кои носат нацистички симболи од егзибиционистички, политички или други причини, всушност ги потврдуваат тие идеи“, рече Прпа во интервју за РСЕ.

Таа истакна дека симболите на нацистичка Германија „не се симболи со кои можете да парадирате во европските земји“.

„Тоа е афирмација на нацизмот“

Професорката Дубравка Стојановиќ смета дека ова е афирмација на нацизмот.

„Потсетувањето на нацистичкиот поредок и глорифицирањето на тој начин, бидејќи целата оваа композиција ја велича таа униформа, е нешто крајно опасно. Тоа не треба да се прави и е казниво со закон и за обичните граѓани, а се издигнува на многу високо ниво. кога станува збор за претседател на тело конкретно задолжено за контрола на медиумите. Ова е многу јасна порака до медиумите. Значи, ние ќе се однесуваме како СС - и на многу начини тие всушност се однесуваат“, изјави Стојановиќ за N1 Србија.

„Претседателката на РЕМ го користи најлошиот период од човечката историја како материјал за забава, во исто време навредувајќи ја целата еврејска заедница во Србија и регионот и релативизирајќи ги најголемите зла на човештвото, на кои многу од нашите преживеани членови сè уште се сеќаваат. одговорна функција што ја извршува г-ѓа Зекиќ, не доликува на ваков начин да се шокира јавноста“, велат од Еврејската општина.

Зекиќ смета дека е соодветно да се шокира така. А таа по бурните реакции понуди дополнително објаснување - фотомонтажата е одговор на теророт на карикатуристите на кој со години е изложена.

„Се насмеав во лицето на толпата и покажав колку се глупави и банални нивните ‘шеги’, цртежи и фотомонтажи. И можам да ги поднесам, дури и да ги прифатам. Однапред знаев дека моите пријатели од т.н. независни медиуми нема да можат да го разберат ова“, тврди Зекиќ.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Регион

Балканските пасоши во 2024: Грчкиот најсилен, косовскиот најслаб

Read more

Силен земјотрес го тресеше Сараево

Read more

Силен земјотрес го погоди Крит

Read more

Со дрон шоу над Белград прославен Денот на државноста на Србија

Read more
 

Вести

Украдена бистата на Васил Главинов во Центар

Читај повеќе

Времето денеска сончево со мала локална облачност

Читај повеќе

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Читај повеќе

ФЗО тврдат дека не биле известени, ниту учествувале во транспортот на Леонид со хеликоптер

Читај повеќе