Во НБА се одигра натпревар како ниеден друг, соборен рекорд од 1977

Милвоки Бакс го победи Бруклин Нетс со 118:113 во натпревар кој забележа невидена статистика во НБА.

Имено, Бакс играа без Јанис Адетокунбо, а Нетс не можеа да сметаат на Ник Клакстон, Спенсер Динвиди, Кем Џонсон, Ројс О'Нил и Бен Сајмонс.

Микал Бриџис и Дориан Фини-Смит беа единствените во стартната петорка на Нетс кои беа во стартниот состав од претходниот натпревар, па „резервите“ ја добија својата шанса.

Резултатот од сето ова е натпревар кој не се памети откако во НБА лигата се води статистика (1970), бидејќи играчите на клупата на Нетс постигнаа дури 98 поени, а стартерите на Нетс само 15 поени.

На тој начин е соборен претходниот рекорд кој го држеше Голден Стејт Вориорс од 1977 година, чии играчи од клупата постигнаа 94 поени против Индијана Пејсерс на 14 март таа година.

URL

Боби Портис со 28 поени и 13 скока и Брук Лопес со 24 поени ги предводеа Бакс, а на другата страна се истакнаа Пети Милс со 23 поени и 7 асистенции и Кем Томас со 21 поен.

Remote video URL

Тајус Џонс постигна 22 поена со 11 асистенции, Џерен Џексон Џуниор. додаде 21 поен и 9 скока, во натпреварот во кој Мемфис Гризлис го победи Голден Стејт Вориорс со резултат 131:110.

Стивен Кари за Голден Стејт постигна 29 поени со 7 скока, а расположени беа и Џордан Пул со 22 поена, Дрејмонд Гринс со 16 поени и 7 асистенции, како и Клеј Томпсон со 14 поени.

Резултати:

Детроит Пистонс - Шарлот Хорнетс 103:113
Индијана Пејсерс - Хјустон Рокитс 134:125
прод.
Орландо Меџик - Јута Џез 124:131
Мемфис Гризлис - Голден Стејт Вориорс 131:110
Милвоки Бакс - Бруклин Нетс 118:113
Сакраменто Кингс - Њујорк Никс 122:117

Табела:

Standings provided by Sofascore
Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Кошарка

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе