Во норвешка реклама Дедо Мраз си фати дечко

Норвешката поштенска служба објави реклама каде се зборува за хомосексуална врска помеѓу Дедо Мраз и човек по име Хари и која предизвика низа реакции како во земјата, така и на Стариот континент.

Создадена со цел да ја одбележи 50-годишнината откако Норвешка ја декриминализира хомосексуалноста, рекламата наречена „When Harry Met Santa“ ја отсликува љубовната афера помеѓу норвешки маж и самиот Дедо Мраз. Неколку години Дедо Мраз го посетува Хари, при што двајцата се вљубуваат еден во друг.

Рекламата завршува со страстен бакнеж помеѓу нив, за потоа Posten, норвешката поштенска служба, да ги преземе пратките на Дедо Мраз и да продолжи да ги доставува во текот на ноќта.

ЛГБТ групите и групите за права на хомосексуалците рекламата ја оценија како „силна и трогателна порака за прифаќање“.

Remote video URL

Но, рекламата предизвика лавина негативни реакции не само во Норвешка, туку низ цела Европа. Многумина беа згрозени од тоа што е искористен еден детски лик како Дедо Мраз.

„Оставете го Дедо Мраз на мира!“, „Зошто во денешно време сѐ мора да се прави геј?“ и „Сексуализирањето на Дедо Мраз е едноставно погрешно... дали геј или стрејт. Рекламава е морничава и вознемирувачка!“ се некои од коментарите.

Последниве години особено стана масовна злоупотребата на новогодишните и божикните празници за различни побуди, од климатски промени до истополови бракови. Дедо Мраз не е единствен кој се вплеткува во оваа „војна“ бидејќи некои божикни песни станаа забранети откако беа оценети дека во нив има премногу сексуалност. На некои места песната „Baby It’s Cold Outside“ стана забранета поради стихот „ја видов мама како го бакнува Дедо Мраз“.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Живот

Која е 44 години помладата девојка на Мик Џегер која му го роди осмото дете?

Read more

Како од бајка: Новогодишна магија во гратчето Локоротондо

Read more

6 најскапи и најубави раси на мачки во светот

Read more

Десет најдобри половни семејни автомобили според избор на родителите

Read more
 

Магазин

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Читај повеќе

Пет „совети“ за диети и слабеење во кои не треба да верувате

Читај повеќе