Во Португалија откопан можеби најголемиот некогаш откриен скелет од диносаурус во Европа

Остатоците на можеби најголемиот диносаурус некогаш откриен во Европа се откопани во португалска градина. Фосилизиран скелет на сауропод беше откриен во централниот град Помбал во 2017 година.

Сауроподите биле најголемите од сите диносауруси и најголемите копнени животни што некогаш живееле.

Имале долги вратови и опашки, јаделе растенија и оделе на четири нозе.

На почетокот на овој месец, палеонтолози од Португалија и Шпанија откопаа делови од 'рбетот и ребрата на можниот сауропод брахиосаурид што сугерира дека огромниот рептил бил висок околу 12 метри и долг 25 метри.

Скелетот е пронајден во седиментни карпи од горниот јура, што сугерира дека е стар околу 150 милиони години.

Скелетот - пронајден во положбата во која најверојатно умрел диносаурусот - сега го проучува меѓународен истражувачки тим.

Поради релативно недопрената положба на скелетот, палеонтолозите кои работат на ископувањата се надеваат дека допрва треба да се откопа повеќе.

„Не е вообичаено да се најдат сите ребра на животно како ова, а камоли во оваа положба, задржувајќи ја својата првобитна анатомска положба“, за Phys изјави Елизабете Малафаја, постдокторски истражувач на Факултетот за наука при Универзитетот во Лисабон.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе