Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Компанијата на Елон Маск SpaceX го одложи лансирањето на ракетата Falcon 9 која требаше да однесе двајца астронаути на НАСА во вселената, како причина наведувајќи ги неповолните временски услови.

Од НАСА претходно најавија дека постои можност поради лоши временски услови да биде одложено лансирањето и закажани се нови датуми, 30 и 31 мај.

Претседателот на САД Доналд Трамп, првата дама Меланија Трамп, потпретседателот Мајк Пенс и нивните семејства синоќа дојдоа во Флорида за да го гледаат испраќањето на ракетата Falcon 9 од Вселенскиот центар Кенеди.

Сѐ беше подготвено, цел ден се правеа подготовки за лансирањето, астронаутите беа во нивните капсули и чекаа потврда за лансирање, но во последен момент беше одлучено дека сепак нема да има лансирање таа вечер бидејќи поради неповолните временски услови не било доволно безбедно.

Ова лансирање се смета за историско со оглед на тоа дека последен пат кога научници на НАСА биле испратени во вселената беше пред девет години, а исто така ова е првпат приватна компанија да има можност да лансира луѓе во вселената.

Летот на астронаутите Даг Харли и Боб Бенкен во новата капсула Crew Dragon кон Меѓународната вселенска станица е предвидено да трае 19 часа. Планирано е астронаутите да останат неколку недели во МВС како помош на екипажот.

НАСА планираше лансирањето да го пренесува во живо на YouTube, а пренос беше планиран и преку веб-страницата на компанијата SpaceX.

Од SpaceX имаат најавено уште две вселенски мисии, и тоа патувања на Месечината и на Марс.

Тагови
реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Вести

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Read more

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Read more

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Read more

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Read more

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе