Регион

Во Приштина уапсени Албанка и Турчин за трговија со човечки органи

18. јули 2019 - 16:22 | МИА

Приштина, 18 јули 2019 (МИА) – Во Приштина се уапсени две лица за незаконска трговија со човечки органи и клетки и илегална трансплантација на органи, соопшти денеска косовската полиција, пренесе приштинскиот весник „Коха“.

Според полициското соопштение, уапсени се жена од Албанија и државјанин на Турција.

Косовската полиција наведува дека против нив ќе биде отворена редовна криминалистичка процедура.

„Пријавено е дека во истрага на Криминалистичката единица се уапсени двајца осомничени, турски државјанин и Албанка, кои се товарат дека незаконски тргувале со човечки органи и изведувале илегална трансплантација. По налог на обвинител против нив е почната редовна процедура“, се наведува во соопштението на полицијата.

Коментирај