Во пржените јајца додадете спанаќ - имунитетска бомба

Сите знаат дека јајцата се многу корисни за организмот, а доколку сте го гледале цртаниот филм за морнарот Попај, јасно ви е дека спанаќот е еден вид „бомба“ за здравјето.

А, знаете ли што комбинацијата на овие две намирници му прави на вашето тело?

Ако подготвувате јајца со спанаќ, ќе помогнете во зајакнување на срцето и обновување на кожата, велат експертите.

Одделно, овие две намирници имаат голем број корисни својства. Јајцата ја зголемуваат енергијата, како и добриот холестерол во крвта, го намалуваат ризикот од мозочен удар, го подобруваат видот итн. Спанаќот е добар избор за дијабетес, богат е со железо, помага да се намали ризикот од кардиоваскуларни заболувања итн...

А, комбинацијата на овие две намирници само ги подобрува нивните „магични својства“, па нутриционистите го истакнуваат зајакнувањето на имунитетот како најголема придобивка од оваа комбинација.

Покрај тоа, оваа комбинација го штити телото од срцев удар, го намалува крвниот притисок, ги зајакнува забите и ја обновува кожата, а исто така го намалува ризикот од мозочен удар.

Секојдневната употреба на такво јадење ќе го подобри ефектот, јајцата се исто така многу корисни за децата. Ваквиот појадок ќе ви даде енергија и ќе ви помогне да го започнете денот добро расположени и полни со енергија.

Тагови
реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе