Во пукање во Рим убиена пријателка на италијанската премиерка

Б.С.Б.
/ 12.12.2022 / 08:35

Во пукање во Рим е убиена блиска пријателка на италијанската премиерка Џорџа Мелони.

Три лица се убиени, додека најмалку тројца се ранети во пукање кое се случило во текот на состанок на станари, во едно кафуле во Рим.

Според пишувањето на италијанските медиуми, 57-годишниот напаѓач бил во низа спорови со станарите на соседната зграда и редовниот состанок во кафуле го искористил како идеална можност за одмазда.

„Влезе во кафулето, ја затвори вратата и рече дека сите ќе нè убие. Потоа почна да пука“, вели еден од сведоците на настанот.

Напаѓачот бил совладан пред да пристигне полицијата. Во текот на пукањето, убил три жени меѓу нив и блиска пријателка на италијанската премиерка Џорџа Мелони, која преку објава на Facebook се збогува со неа.

„Николета Голисано беше мајка, искрена пријателка, силна и нежна жена во исто време. Исто така, беше професионалец со необично чувство на одговорност. Тоа чувство за одговорност ја одведе во неделата на местото каде дојде тој човек и ја уби. Николета беше моја пријателка, имаше сопруг Џовани и преубав 10-годишен син Лоренцо“, напиша Мелони.

Премиерката се надева дека осомничениот ќе биде соодветно казнет.

 

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе