Во Русија почна тестирањето на вакцината Спутник V Light

Првите учесници во испитувањето на вакцината против коронавирусот Спутник V Light се вакцинирани во Москва, изјави денеска заменичката-градоначалник на Москва задолжена за прашања од социјалниот развој, Анастасија Ракова.

– Согласно тоа како волонтерите ќе бидат подложени на прегледи, опсегот на вакцинација исто така ќе се зголеми. Активно се поднесуваат пријави од доброволци, при што 490 лица го поминале медицинскиот преглед за два дена, рече Ракова.

Light верзијата на Спутник V се состои од една доза и се верува дека ќе овозможи заштита, посебно од тешка форма на COVID-19, во текот на 4-5 месеци.

Ракова потсети дека волонтер може да биде секој постар од 18 години кој не бил болен и не бил позитивен на коронавирус, не примил вакцини во текот на последниот месец, нема антитела на коронавирус, нема алергиска реакција, нема хронични болести. Бремените жени и доилките не можат да учествуваат во студијата.

– Се претпоставува дека оваа вакцина ќе ја користат млади луѓе на возраст од 18 до 30 години, кои развиваат добар имунолошки одговор и развиваат доволно ниво на антитела при првата репликација. Спутник V Light во комбинација со Спутник V ќе овозможи повеќе можности за вакцинација, објаснува Ракова.

Таа потсети дека во Москва е планирано и испитување на назална вакцина против коронавирусот, а испитувањето не може да започне сè додека не се добие одобрение од Министерството за здравство на Русија. Како што вели таа, назалните форми на вакцини веќе постојат, на пример, вакцините против грип.

„Лесната“ верзија на Спутник V доби дозвола за клинички испитувања на 11 јануари од руското Министерство за здравство. Истражувањето се спроведува на 150 волонтери и се изведува во три медицински установи. Според веб-страницата на државниот регистар, која содржи одобренија за истражување од руското Министерство за здравство, целта на клиничките испитувања е да се процени безбедноста, толеранцијата и имуногеноста на вакцината Спутник Light во врска со спречување на инфекција од коронавирус.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно изјави дека постои „лесна“ верзија на руската вакцина против COVID-19. Тој изјави дека оваа вакцина ќе има пократок ефект, но дека ќе овозможи вакцинирање на поголем број луѓе.

– Ако некое лице се разболи по примената „лајт“ вакцина, нема да развие тежок случај на COVID-19. Вирусот нема да се спушти во белите дробови, тој ќе биде само како мала настинка, рече Александар Гинтсбург, шеф на Гамалеја, која ја разви вакцината.

Тој, исто така, објасни дека оваа вакцината ќе може да се стави во употреба брзо по почетокот на клиничкото испитување, со оглед на тоа дека не е потребно многу да се менува технологијата бидејќи во поедноставената верзија ќе се користи првата компонента од оригиналната вакцина.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Свет

Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Read more

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Директорот на Pfizer: Најверојатно ќе треба и трета доза од вакцината

Read more
 

Вести

Обвинителството ќе ја обжали одлуката за куќен притвор за Рашковски

Читај повеќе

Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Читај повеќе

Куќен притвор за Драги Рашковски

Читај повеќе

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Нови 908 случаи од 3.616 тестирања, 31 починат, 732 оздравени пациенти

Читај повеќе

Заев: Има пари во Буџетот за петтиот пакет мерки

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување на новинари и на медиумски работници за вакцинација

Читај повеќе

Заев, Села и Гаши постигнаа решение, деталите ќе се соопштат откако ќе се стават на хартија

Читај повеќе

Филипче: Ќе се испитуваат антитела на товар на Фондот, но под одредени критериуми

Читај повеќе