МБЛ 2021

Во САД почнаа натпревари пред полни трибини

Бејсбол клубот Тексас Ренџерс новата МЛБ сезона ја отвори пред полни трибини и тоа целосно распродавајќи го стадионот.

Целокупниот капацитет на „Глоуб Лајф Филд“ стадионот во Арлингтон, односно 38.238 беа присутни на првиот домашен натпревар од новата сезона во МЛБ. Домашниот тим на Тексас Ренџерс сепак ги разочара навивачите губејќи со 2:6 од Торонто Блу Џејс. Претходно, Тексас одигра три натпревари против Канзас Сити Ројас и запиша два пораза и победа, но сите беа на гости.

Одлуката на Ренџерс да одржат натпревар пред полни трибини наиде на огромна критика од страна на здравствените лица, како и на самиот претседател Џо Бајден. Тој ваквата клупска одлука ја нарече „неодговорна“.

Remote video URL

Клубот одлучи дека носењето маски и социјална дистанца останува задолжително во внатрешните места на стадионот, но на самите трибини ретко се гледаа навивачи кои носат маска.

Тексас Ренџерс објави дека се одлучиле на вакво нешто откако гувернерот Грег Абот ги тргна рестрикциите во сојузната држава Тексас кои се однесуваа на бројот на луѓе чие присуство е дозволено на настани.

„Цела година чекавме за да се отвориме и да играме пред навивачите. Многу се возбудивме кога гувернерот ја донесе одлуката уште на 2 март. Кога дознавме дека имаме таква шанса, се надевавме дека што повеќе навивачи ќе можеме да примиме сезонава“, вели Роб Метвик, извршен потпретседател на клубот.

Ренџерс најавија дека и за останатите натпревари од сезоната ќе продаваат колку што можат повеќе билети.

И на останатите натпревари има присуство на публика, но секаде во ограничен број. Само Тексас Ренџерс направи ваков голем исклучок и очигледно ќе продолжи да го прави.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Останати спортови

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more

Во САД почнаа натпревари пред полни трибини

Read more

Поставен нов светски рекорд: 24 и пол минути под вода без воздух

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Читај повеќе

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе