Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Б.С.Б.
/ 06.08.2020 / 15:51

Во Кесонг, град на југот на Северна Кореја, од страв поради коронавирусот се наоѓаат скоро 4.000 луѓе, пренесе CNN.

Властите на жителите им доставуваат храна и друга неопходна помош. Претставникот на Светската здравствена организација во Северна Кореја, Едвин Салвадор, изјави дека во земјата е тестиран првиот пациент за кој има сомнежи дека е заразен од вирусот, но резултатите се нејасни.

Според Салвадор, Министерството за јавно здравје на Северна Кореја ги известило СЗО за тоа дека се сомнева на случај со зараза во Кeсонг. СЗО не спровела тестирање во Северна Кореја.

Салвадор не објасни детално зошто резултатите од тестирањето се сметаат за нецелосни. СЗО побара од Северна Кореја да даде информации за сомнителниот случај.

Во тек е опсежна потрага по контактите за личноста за која се сомневаат дека е заразена, а идентификувани се 64 први контакти и 3.571 секундарен контакт.

Како што е наведено во соопштението, тие ќе бидат во државен карантин 40 дена.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Свет

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Read more

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Read more

Вести

16-годишник со пиштол пукал кон куче, но ранил врсник кој завршил во болница

Читај повеќе

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Читај повеќе

Нови 162 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Читај повеќе

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина

Читај повеќе
  • filter

Сообраќајка кај Железничка, од камион кој превезувал стакла паднал товарот

Читај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе