Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Во одделни операции во Шпанија и Романија, со поддршка на експерти од Европол, минатиот месец биле откриени две илегални печатници за лажни банкноти.

Во операцијата во Шпанија, полицијата на оваа земја соработуваше со колумбиските истражни тела, при што се уапсени двајцата главни осомничени, државјани на Колумбија, и претходно познати на локалните власти за слични активности.

Количината на опрема и суровини запленети во нивните домови укажува на тоа дека илегалната печатница што ја основале во Шпанија имала почетен производствен капацитет од околу 300.000 фалсификувани банкноти.

Соработката меѓу колумбиските и шпанските власти овозможила следење на криминалните активности во нивната рана фаза и спречи можност за значителен износ на фалсификувани евра да стигнат до монетарниот систем на ЕУ, се наведува во денешното соопштение на Европол.

Романската полиција уапси еден од најголемите фалсификатори на полимерни банкноти, а покрај опремата што се користи за фалсификување, а во куќата на главниот осомничен биле запленети фалсификувани банкноти во вредност од околу 8000 евра, недовршени фалсификувани банкноти и репроматеријали.

Како што се наведува во соопштението, оваа илегална печатница почнала со работа во 2014 година, кога во Романија се појавиле во оптек првите висококвалитетни фалсификувани леи, а оттогаш се откриени 17.065 вакви банкноти, кои предизвикале финансиска штета во висина од околу 352.500 евра.

Во соопштението на Европол, исто така, се потсетува дека фалсификувањето пари спаѓа во надлежност на нејзиниот неодамна формиран Европски центар за борба против финансиски и економски криминал. 

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Бизнис

Корона-стравот пак ја турна цената на нафтата

Read more

Пандемијата предизвика раст на вредноста на биткоинот

Read more

Здруженија и синдикати бараат казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати

Read more

Најдобрите пет бизнис идеи добија грантови од 20.000 евра од ПСМ Фондација

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе