Во што се разликуваат жените и мажите кога купуваат автомобил?

Во основа, разликите може да се сведат на следново - мажите се поповршни, жените се попрактични.

Кога станува збор за купување автомобил, веќе не важи стереотипот дека жените се емотивни купувачи кои можат да занемарат многу работи бидејќи, да речеме, им се допаѓала бојата на каросеријата.

Не само што опаѓа бројот на мажи кои избираат автомобили со рачен менувач, туку има и поинтересни заклучоци кога станува збор за изборот при купување возило.

Во основа, разликите накратко може да се сведат на следново - мажите се поповршни, жените се попрактични.

Во овој случај, стереотипот дека мажите можат да бидат порационални, а жените поемотивни не е точен. Напротив.

Интересно е што мажите имаат 20% поголема веројатност од жените да донесат одлука да купат автомобил поради бојата на каросеријата, а во 40% влијае репутацијата на самиот бенд.

За разлика од нив, жените обрнуваат 25% поголемо внимание на потрошувачката на гориво при избор на возило и 20% повеќе внимание на трошоците за сервис.

Женскиот прагматизам не завршува тука. Нивен приоритет е исто така простор во автомобилот и багажникот, како и безбедност, а не толку престижот и перформансите на возилото.

Мажите традиционално се повеќе преокупирани со она што се нуди под хаубата, а во 20% повеќе случаи тие успеваат да постигнат подобра зделка со продавачот.

Исто така, направена е споредба колку при купувањето автомобил влијае ставот на партнерот, односно партнерката. Имено, 50% од мажите признале дека имало влијание од нивните партнерки во нивната одлука да купат возило, додека партнерите влијаеле кај 39% од жените.

Ве покануваме да ги споделите вашите искуства на оваа тема во коментарите.

реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Авто новости

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more
 

Автомобили

  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе