Во Сирија е убиен лидерот на ИД, Абу Бакр ал-Багдади

Багдад, 27 октомври 2019 (МИА) – Во американска воена операција во Сирија се верува дека е убиен лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, пренесуваат сите светски агенции.

Неименуван американски претставник за домашните медиуми изјави дека ал-Багдади синоќа бил цел на напад на нивните сили во Идлиб и дека се очекува потврда дека тој навистина е убиен во акцијата на американските специјалци.

Американскиот претседател Доналд Трамп, синоќа на Twitter напиша „Нешто големо штотуку се случи”.

Портпаролот на Белата куќа, Хоган Гидли, изјави дека Трамп во текот на денот ќе се огласи за овој настан.

Ирак, од друга страна, веќе потврди дека има информација од свои извори во Сирија дека ал-Багдади е убиен, во нападот на американските специјални единици врз ќелија на групата, пренесоа британските меидуми.

„Нашите извори од Сирија на разузнавачите им потврдија дека тој е убиен, заедно со неговиот личен телохранител, откако  неговото скривалиште во Идлиб било откриено додека се обидувал да го извади своето семејство од регионот и да ги одведе кон турската граница”, изјавил ирачкиот извор од Сирија.

ДПА јави дека ал-Багдади бил нападнат во рација во северо-западна Сирија, а ЦИА помогнала во неговото лоцирање. Newsweek, исто така, објави за рацијата, додавајќи дека неа Трамп ја одобрил уште пред една недела.

Официјален претставник на американската армија изјави дека Министерството за одбрана има „голема верба” дека „вредната цел” е убиена во рацијата во северно-западната провинција Идлиб, иако очекува дополнителна верификација. Засега нема официјална потврда за смртта на водачот на ИД. Конечната потврда се чека по спроведените ДНК и биометриски тестирања, изјавија извори за CNN.

Рацијата ја изведоа командоси од специјалните сили.

Ирачката државна телевизија соопшти дека ќе емитува снимка од американскиот напад во Сирија во кој е убиен Абу Бакр ал-Багдади.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more

Свет

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more

Москва за американските напади во Сирија: Напаѓате суверена држава, се заканува огромен конфликт

Read more

Навални префрлен на непозната локација, најверојатно е пратен во казнен логор

Read more
 

Вести

Мијалков со полициска придружба спроведен во Затворот во Шутка

Читај повеќе

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Читај повеќе

Не е постигнат напредок за учебниците по историја, за Гоце Делчев прашањето не било отворено

Читај повеќе

Филипче соопшти детали за прегазениот доктор пред Клиничкиот центар во Скопје

Читај повеќе

Нови 554 случаи со коронавирус, оздравени 210, починати осум пациенти

Читај повеќе

Заврши протестот за „Монструм“, повредени 7 полицајци

Читај повеќе

Филипче: 70 отсто од новите случаи се заразаени со британскиот сој

Читај повеќе
  • play_arrow

Демонстрантите потиснати кон Бит-Пазар, полицијата го спречи нивното движење

Читај повеќе
  • play_arrow

Ескалира протестот за „Монструм“ на Бит-пазар, полицијата употреби шок-бомби

Читај повеќе