Во Скопје активни 2.515 случаи, најмногу во Аеродром

Скопје, 18 октомври 2020 (МИА) – Нови 594 случаи на COVID-19 од 2.617 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминатите 24 часа.

Во болнички услови починаа три лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г). Оздравени се 162 пациенти.

Од новите случаи на COVID-19, најголем дел се во Скопје – 303, Струмица – 34, Тетово – 26, Куманово – 22. По што следуваат Прилеп -19, Битола и Кочани по 18, Велес и Кичево по 17, Штип и Гевгелија по 13, Гостивар и Струга по 12, Охрид -10, Кавадарци, Крива Паланка, Валандово и Ресен по седум нови случаи, Радовиш – 6, Дебар и Делчево по пет нови случаи, Пробиштип и Неготино – 3, Демир Хисар, Берово, Виница и Свети Николе по два и по еден случај во Пехчево и Кратово.

Од вкупно 162 оздравени пациенти, најмногу има во Скопје-79, Струмица – 12, Штип, Берово, Кочани по 8, Свети Николе – 7, Прилеп и Крива Паланка по 6, Тетово – пет случаи…

Вкупниот број на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 23.201, бројот на оздравени пациенти е 17.111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.266.

Од вкупниот број активни случаи – 5.266, во Скопје има 2.515, во Струмица – 357, Тетово -271, Куманово – 214, Прилеп – 209, Кочани – 202…

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на COVID-19.

Од скопските општини, најмногу активни случаи со COVID-19 има во Аеродром – 505, Центар – 433, Карпош – 417, Кисела Вода – 296, Гази Баба – 256, Ѓорче Петров – 198, Чаир – 109, Бутел – 97…

На Инфективната клиника во Скопје примени се 11 пациенти, а вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, а нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки позитивни на COVID-19, како и една мајка суспектна на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 46 пациенти. На респиратор се тројца пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 34, а во болницата во Штип 51 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 207, позитивни и сомнителни на COVID-19.

Министерот за здравство Венко Филипче при посетата на Штип истакна дека Законот за заштита од заразни болести веќе е во собраниска процедура и со амандманска интервенција ќе има можност веќе следната недела да се интервенира.

Посочи дека за кратко време се очекува и законот по скратена постапка да се реализира, со цел да се донесат новите мерки, кои ги предлага Комисија за заразни болести, а со цел да не се шири коронавирусот меѓу населението.

-Се изнуди практично таква ситуација, да мора да се интервенира во законот, поради тоа што дел од уредбите, препораките за носење на заштитна опрема во надворешна средина се ставени во уредбата со законска сила, којашто беше изгласана и донесена на крајот на вонредната состојба. Така да ова е најдобриот начин да имаме една мерка, којашто е ефикасна и ќе може да се контролира и да се спроведе, вели Филипче.

Прашан како ќе се справи здравствениот систем со недостигот на лекари и медицински персонал на инфективните одделенија низ земјава, Филипче со одговор дека тој проблем се надминува уште од почетокот на кризата со системот на ротации на лекарите и медицинскиот персонал од други одделенија.

Тој вчера преку својот Facebook профил им се заблагодари на своите колеги.

-Колеги, Ви благодарам што не се откажувате! Ви благодарам што давате сè од себе за да го спасите, зачувате и подобрите здравјето на нашите пациенти. Целиот товар е на вашиот грб и ја заслужувате најголемата почит и благодарност за хуманоста, грижата и пожртвуваноста. Во оваа борба со COVID-19 вие сте нашите херои!, напиша Филипче.

Надлежните и натаму препорачуваат дека единствен начин за излез од оваа здравствена криза се носењето маски и одржување физичка дистанца

реклама

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Read more

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Македонија

Нови 100 лаптопи за пратениците, секој чини 917 евра

Read more

Нов 641 случаj на COVID-19, починати 12 лица, оздравени 233

Read more

Од коронавирус почина д-р Тасевски, хирург во кумановската болница

Read more

Шекеринска: Ова не е начин на комуникација меѓу две членки на НАТО

Read more

Вести

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Читај повеќе

Во Кичево приведено лице кое избегало од затворот во Прилеп

Читај повеќе

Нови 100 лаптопи за пратениците, секој чини 917 евра

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Нов 641 случаj на COVID-19, починати 12 лица, оздравени 233

Читај повеќе

Возач прегазил полицаец и избегал

Читај повеќе

Половина од работните места за пет години ќе ги преземат машини

Читај повеќе

Во Парагвај запленет кокаин вреден 500 милиони долари

Читај повеќе

СЗО: Огромен пораст на новозаразени во Европа, во Словенија скок за 150 отсто

Читај повеќе