Утре пристигнува кинеската вакцина Sinopharm

Во Србија досега вакцинирани над 19.000 лица

Вакцинацијата на првите 1.000 граѓани постари од 75 години, кои доброволно се пријавија преку порталот Е-управа, денеска почна во десет здравствени домови во Белград, јави дописникот на МИА од Белград.

-Секој што е вакциниран добива информатор, самата вакцинација не е болна, досега се вакцинирани над 19.000 луѓе, а ќе бидат 20.500, досега немаше никакви несакани ефекти,изјави државниот секретар во министерството за здравство, Мирсад Ѓерлек.

Според него, вакцинацијата на 175.000 лица кои досега се имаат онлине пријавено за вакцинација, утре ќе почне и во Суботица, Зрењанин, Сомбор, Нови Сад, Шабац, Лозница, Чачак, Крушевац, Крагуевац, Ниш.

По завршување на вакцинацијата на граѓаните постари од 75 години, ќе бидат вакцинирани оние од 64 до 74 години, кои ќе дојдат на ред во зависност од моменталната епидемиолошка состојба и бројот на вакцините на институтот „Торлак“.

Во Србија засега граѓаните се вакцинираат со вакцините на Pfizer и Sputnik V.

Како што пишуваат медиумите, првите количества на кинеската вакцина за коронавирус од компанијата Sinopharm во Србија ќе пристигнат утре.

Агенцијата за лекови и медицински помагала (АЛИМС) сè уште нема издадено дозвола за употреба на кинеската вакцина, но се очекува таа да биде дадена.

Во недела со оваа вакцина може да започне имунизацијата на здравствените работници кои изјавија дека сакаат да ја примат оваа вакцина.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Регион

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Read more

Словенечки лекар се заразил по примени две дози од вакцината против коронавирус

Read more

Нов земјотрес во Хрватска со јачина од 4,1 степени

Read more

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Read more
 

Вести

Реакција на Билјана Црвенковска: Кутрото сираче – книжевноста за деца

Читај повеќе

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе