Во Студентски град во Софија запленети околу 300 килограми кокаин

Околу 300 килограми кокаин биле пронајдени во Студентски град во Софија, а дрогата најверојатно била наменета за дистрибуција надвор од Бугарија, пишува BGNES.

Бугарската полиција вчера соопшти дека на 24 мај привела 31-годишен маж во Студентскиот град откако во неговиот автомобил открила околу 40 килограми кокаин. По приведувањето бил извршен и претрес во неговиот дом, при што се откриени повеќе од 250 килограми кокаин.

Вредноста на 40 килограми кокаин на наркопазарот може да достигне до 10 милиони лева (околу пет милиони евра).

Кокаинот во Западна Европа и на Балканот доаѓа главно од Јужна Америка. Во Софија на почеток од годината беа откриени речиси 550 килограми кокаин, скриен во овошје увезено од Колумбија. Криминалната група што го увезла колумбиски кокаин во Бугарија беше неутрализирана во заедничка акција на полицијата на Шпанија, на Холандија и на Колумбија. 

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Регион

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Read more

Србија: Повредени 118 полицајци, приведени 153 лица, нови протести најавени за вечерва

Read more

Зголемен бројот на случаи со COVID-19 во Грција, половина се туристи

Read more

Белград скапо ќе ги плати протестите, вели Ана Брнабиќ

Read more

Вести

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Читај повеќе

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Читај повеќе

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Читај повеќе