Во Тајланд има парк со џиновски трансформери и Марвел херои

Паркот наречен House of Steel Robots во близина на Бангкок нуди необично доживување - дружба со џиновските трансформери и хероите од Марвел универзумот.

Се наоѓа во провинцијата Ан Тон, северно од главниот град Бангкок. На посетителите им нуди уникатно искуство, дружба со огромните трансформери, хероите од Марвел универзумот, Кинг Конг и многу други ликови од филмовите и стриповите, сите направени од метал.

„Сѐ започна поради газдата Фаироте Таномуон кој отсекогаш уживаше да изработува модели и роботи“, вели менаџерот Анек Фудфон.

Remote video URL

Еден ден Таномуон си дал отказ од работното место, отворил фабрика и ги поканил сите локални талентирани работници со познавања од заварување. Хобито го трансформирал во успешен бизнис со посетители и муштерии од целиот свет.

„Поголемиот дел од нашите модели се изработени од отпадно железо од нашиот регион. Околу 80 проценти, додека останатото се од рециклирани и нови материјали“, вели Фудфон.

Изложените модели можат и да се купат. Најголемиот дел од продажбата пред корона-кризата била за европскиот и азискиот пазар.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Чек дис аут

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Read more

Магазин

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе