Во тек е конкурсот за наградата „Милан Младеновиќ 2024“

Фондацијата Милан Младеновиќ отвори конкурс за наградата „Милан Младеновиќ 2024“. Под слоганот „Prijavi svoju stvar“, конкурсот е отворен од 1 до 31 мај 2024 година.

Фото: Зоран Трбовиќ / Дизајн: Никола Пузигаќа

Право да се пријават за наградата имаат автори и изведувачи од сите земји на поранешна Југославија, со песна со текст на еден од јазиците што се зборуваат на територијата на поранешните југословенски републики, вклучувајќи ги и јазиците на малцинствата:

– Еден изведувач, автор или група автори може да поднесе само една песна на конкурсот за наградата.

- Право на пријавување на наградата има автор или група автори кои под името под кое се пријавуваат на конкурсот ја објавиле својата прва песна по 01.01.2017 година.

- Песните кои конкурираат за наградата треба да бидат објавени во периодот од 01.06.2023 до 31.05.2024 година.

- Апликациите може да ги поднесат авторите, изведувачите или издавачите користејќи ја формата достапна на веб-страницата на Фондацијата: milanmladenovic.com.

- Конкурсот се затвора на 31.05.2024 година. на полноќ.

Наградата Милан Младеновиќ е основана со цел да се поттикне музичкото творештво кое се карактеризира со вредностите својствени на уметничкото наследство на Милан, а се доделува за најдобра песна од поранешна Југославија на церемонијата на 21 септември - роденденот на Милан.

За победникот на наградата „Милан Младеновиќ 2024“ одлучува регионално жири составено од Ања Рупел (Словенија), Дубравко Јагатиќ (Хрватска), Макс Јуричиќ (Хрватска), Никола Врањковиќ (Србија), Светлана Ѓоловиќ (Србија).

Стручното жири прво ќе избере 12 финалисти кои ќе бидат објавени на промотивна компилација во продукција на Фондацијата Милан Младеновиќ, а добитниците на овогодинешното признание ќе бидат наградени и со парични награди. Наградата изнесува 3.000 евра. Фондацијата Милан Младеновиќ воспостави долгорочна соработка со фестивалот Егзит, а добитникот на наградата „Милан Младеновиќ 2024“ автоматски ќе биде вклучен меѓу изведувачите на Егзит 2025 година.

реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Музика

Фан ја тужи Мадона поради премногу експлицитен настап: Изложеност на порнографија без предупредување

Read more

Лени Кравиц откри дека е во целибат девет години

Read more

Rammstein направи спектакл во Белград

Read more

Селин Дион низ солзи зборуваше за ретката болест: Ако не можам да одам, ќе ползам

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв трејлер за серијата Women in Blue – приказната за првите жени во мексиканската полиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Анџелина Џоли ја покажа новата тетоважа

Читај повеќе

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Расел Кроу вели дека му е малку непријатно поради снимањето на новиот Gladiator

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Romulus, седмиот филм од Alien

Читај повеќе
  • filter

Анистон снимена во јавност по посетата на пластичен хирург: Промените се очигледни

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

На 7 и 8 јуни по петти пат фестивалот Metal Discharge во Битола

Читај повеќе