Во тек расправа во Конгресот за импичмент на Доналд Трамп

Претставничкиот дом на САД денеска ја продолжи расправата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, по вторпат за време на неговиот мандат.

Во текот на денов треба да се гласа за усвојување на член поврзан со отповикувањето, кој го обвинува Трамп за поттикнување бунт за време на говорот што му претходеше на упадот на демонстрантите во Конгресот.

Ако со мнозинство од 435 пратеници се одобрат обвиненијата, постапката се префрла во Сенатот, Горниот дом на Конгресот, кој го спроведува судењето. Според Уставот, потребни се две третини од сенаторите за да биде сменет претседателот. Демократите имаат мнозинство во Претставничкиот дом, па се очекува предлогот да помине.

Во моментов, Сенатот веројатно нема да биде против американскиот претседател, но лидерот на републиканците во Горниот дом Мич Меконел изјави дека Трамп извршил злосторство кое заслужува импичмент.

Досега, петмина републиканци во Конгресот јавно се изјаснија за импичмент на Доналд Трамп.

Станува збор за Џон Катко од Њујорк, Лиз Чејни од Вајоминг, Фред Аптон од Мичиген, Херера Батлер од Вашингтон и Адам Кинзингер од Илиноис.

Високи претставници на американската Републиканска партија сакаат да го погребаат претседателот Трамп, но се поделени околу тоа дали да го сторат тоа со смртоносен удар како импичмент, или да дозволат полека да исчезне од политичката сцена.

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, најверојатно ќе ги поддржи демократите отколку да не гласа за осуда на Трамп – зелено светло што најверојатно ќе го следат и другите републикански сенатори.

Американските медиуми веќе јавија дека Меконел би сакал Трамп да биде тргнат од власт. Сепак, потпретседателот Мајк Пенс нема да бара смена на Трамп. Тој испрати писмо до претседателката на Претставничкиот дом на конгресот, Ненси Пелоси, во кое го изнесе својот став.

Гласањето на обвинението во Претставничкиот дом се очекува околу 15:00 часот по локално време во Вашингтон. Се очекува да биде поддржано од сите демократи и најмалку петмина републиканци, што значи дека импичментот ќе биде двопартиски (за разлика од првиот импичмент на Трамп). На првиот импичмент, Трамп беше обвинет за злоупотреба на моќ – за неговиот притисок врз Украина и за попречување на истрагата во Конгресот. Сепак, Сенатот го ослободи од обвинение.

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес рано утрово усвои резолуција, со која се повикува потпретседателот на САД, Мајк Пенс, да почне постапка предвидена со 25-от амандман на американскиот Устав, за претседателот Доналд Трамп да биде симнат од функцијата.

Резолуцијата е усвоена со 223 гласа „за“ и 205 „против“.

Текстот резолуција за импичмент на шефот на државата беше доставен во понеделникот. Тој е обвинет за поттикнување бунт во врска со упадот во Капитол од негови приврзаници пред една недела. Доколку обвинението биде одобрено од мнозинство во Долниот дом, Трамп ќе биде првиот претседател на САД, обвинет двапати. 

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Свет

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Read more

Навални полета за Москва

Read more

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Read more

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе