Во Турција откриен најстариот мозаик во светот

Најстариот мозаик во светот, создаден пред 3.500 години, е откриен во централната турска провинција Јозгат.

Мозаикот, кој е составен од 3.147 камења и со димензии 3 на 7 метри, е пронајден во Усакли Хојуку во округот Соргун, каде површинските истражувања започнаа во 2008 година, а ископувањата во 2012 година, пренесува Anadolu Agency.

„Заедничките ископувања ги спроведуваат Генералниот директорат за културно наследство и музеи, Универзитетот Бозок и италијанскиот Uниверзитет во Пиза“, рече Хусејин Чифтчи, провинциски директор за култура и туризам.

Remote video URL

„Научните студии покажаа дека пронајдениот мозаикот е прв во историјата. Мозаичниот калап исто така го потврдува ова, бидејќи е доста оригинален. Планираме да го вклучиме ова место во туристичкиот сектор“, рече Чифтчи, додавајќи дека мозаикот е постар од оние досега откриени во Грција.

Мозаикот е стара добро позната ѕидна сликарска техника, која се изведува со редење на шарени, повеќе или помалку правилни коцки од камен, витраж и застаклена керамика.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе